Drugie półrocze życia to OKRES LOKOMOCJI - nauka obrotów, pełzania, czworakowania oraz osiągania pozycji pionowej i samodzielnych kroków.
Około 8. miesiąca dziecko osiąga pozycję czworaczą. Na początku tułów nie jest stabilny, ale maluch podejmuje próby przenoszenia ciężaru ciała, kołysząc się w przód, w tył i na boki. Początkowo próby te często kończą się upadkiem na brzuch.
W tym samym czasie dziecko uczy się także samodzielnego siadu. Z podporu bokiem lub pozycji czworaczej najpierw przechodzi do siadu bocznego, a za jakiś czas do siadu prostego. Mimo że dla rodzica jest to bardzo wyczekiwany okres, dla dziecka nie jest zbyt interesujący - woli samodzielnie przemieszczać się i eksplorować otoczenie.
Około 9-10. miesiąca maluch podejmuje pierwsze próby pionizacji przy pomocy rodzica lub mebli. Prawidłowa pionizacja rozpoczyna się z pozycji czworaczej, poprzez klęk obunóż prosty, do przejścia do stania.
Początkowo pozycja pionowa jest chwiejna i niestabilna, maluch stoi bardzo szeroko. Z czasem pojawia się chód bokiem wzdłuż mebli. Około 10. miesiąca dziecko zaczyna nieznacznie rotować tułów i poruszać się w różnych kierunkach. Próbuje kucać oraz siadać na podłodze.
Od około 12. miesiąca maluch próbuje stawiać samodzielne kroki w przód. Chód jest sztywny, a pierwsze kroczki krótkie. Często po dwóch, trzech krokach upada na pupę, jednak z upływem czasu jest już w stanie przejść dłuższy odcine